SIK SORULAN SORULAR
Soru:Granit Nedir?
Yanıt :

Granit, sert, kristal yapılı minerallerden meydana gelen taneli görünüşlü magmatik derinlik kültesi. Plüton içindeki taneler çoğunlukla gözle görülebilir büyüklüktedir. Esas mineralleri feldspatın ortoklas cinsi ile az miktarda plajioklas ve kuvarstır. Ayrıca mikahornblendpiroksen ve ikinci gruba giren turmalinapatitzirkongrenamanyetit gibi mineraller de bulunabilir.

Granitlerin renkleri, genellikle açık olmakla birlikte, içindeki feldispatların ve diğer minerallerin cins ve miktarına göre gri, pembe, turuncu olabilir.

Granitler, yeryüzünde çok yaygın olarak bulunurlar. Çeşitli yer kabuğu modellerinde görünür. Yeryüzünün temelini teşekkül ettirdiği kabul edilmektedir. Doğada dayksilis ve batolitler halinde bulunabilir.

Yollarda parke ve bordür taşı, yapılarda yapı taşı olarak çok eskiden beri bol miktarda kullanılmaktadır. Aşınmaya, basınca, darbeye karşı dayanıklı, güzel renkli ve iyi cila kabul eder. Atmosfer tesirlerine ve ayrışmaya karşı direnci yüksektir. Günümüzde daha çok parke ve bordür taşı ve bazı büyük yapılarda kaplama taşı olarak kullanılmaktadır.

Granit, yeriçinde 400 santigrat derece civarında bir ısıya sahip olup, soğuması birkaç bin yıl gibi çok uzun bir zamanı kapsar. Bu ısı aynı zamanda jeotermal suların da kaynağıdır. Yeriçine süzülen suların, granitlerin çatlakları arasındaki hareketi, hem granitin yüksek ısısı ile su sıcaklığını arttırır hem de çözünebilir haldeki mineraller suyun bünyesine dahil olur. Jeotermal suların oluşumu bu şekilde gerçekleşir.

Soru:Çimstone Mi? Granit Mi?
Yanıt :

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var.. Çismtone kuvars malzemeler yapay mermerdir, Mermer ve Granit ise doğal mineralli ürünleridir.Fiyat ve kalite performansına göre ise Çimstone ve Granit fiyatı seçilen renklere göre değişkenlik gösterse de segment olarak aynı sayılabilir.

Çimstone tezgah standart levha(1,40m*3,05m) ölçülerine sahip olduğu için fire durumuyla daha sık karşılaşılmaktadır.Bu durum Granit Mutfak Tezgahları nda çok daha az yaşanır.Sebebi ise Granit doğal ürün olduğundan yapılacak Mutfak Tezgahına en yakın ölçüde ki plakayla işlem yapılır.

Örnek vermek Gerekirse; 2,5 metre bir mutfak tezgahı yapacağımız düşünelim.Çimstone kuvars ürünleri ile yapacak olursak yaklaşık olarak yarım metre malzeme fire olacak ve maliyet olarak toplam fiyata ilave edilmek zorunda kalınacak(bu malzeme işin sahibine teslim edilir.)

Yine aynı ölçüden 2,5 metre Granit Mutfak Tezgahı yapacağımız zaman ise standart plaka ölçüsü olmadığı için varsa tam ölçümüze uyan plaka seçilir en fazla 5 ile 10cm uzun kalır.Bu kadar fire ise kimsenin cebini yakmaz.

Kısaca özetlemek gerekirse zevk meselesini bir kenera bırakırsak öçü ve bütçeye göre bu iki ürün arasında tercih yapılmalıdır.Bunun dışında binlerce yıldır kullanılan Granit Madeni Gözenekli diye kötü, Çimstone Tezgahlar ise yapay mermer diye kötü ilan edilemez.

TOPLAM ÜRÜN