Çimstone Mi? Granit Mi?

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var.. Çismtone kuvars malzemeler yapay mermerdir, Mermer ve Granit ise doğal mineralli ürünleridir.Fiyat ve kalite performansına göre ise Çimstone ve Granit fiyatı seçilen renklere göre değişkenlik gösterse de segment olarak aynı sayılabilir.

Çimstone tezgah standart levha(1,40m*3,05m) ölçülerine sahip olduğu için fire durumuyla daha sık karşılaşılmaktadır.Bu durum Granit Mutfak Tezgahları nda çok daha az yaşanır.Sebebi ise Granit doğal ürün olduğundan yapılacak Mutfak Tezgahına en yakın ölçüde ki plakayla işlem yapılır.

Örnek vermek Gerekirse; 2,5 metre bir mutfak tezgahı yapacağımız düşünelim.Çimstone kuvars ürünleri ile yapacak olursak yaklaşık olarak yarım metre malzeme fire olacak ve maliyet olarak toplam fiyata ilave edilmek zorunda kalınacak(bu malzeme işin sahibine teslim edilir.)

Yine aynı ölçüden 2,5 metre Granit Mutfak Tezgahı yapacağımız zaman ise standart plaka ölçüsü olmadığı için varsa tam ölçümüze uyan plaka seçilir en fazla 5 ile 10cm uzun kalır.Bu kadar fire ise kimsenin cebini yakmaz.

Kısaca özetlemek gerekirse zevk meselesini bir kenera bırakırsak öçü ve bütçeye göre bu iki ürün arasında tercih yapılmalıdır.Bunun dışında binlerce yıldır kullanılan Granit Madeni Gözenekli diye kötü, Çimstone Tezgahlar ise yapay mermer diye kötü ilan edilemez.